מה הקשר בין אופנה ולאומיות?

מאי 6, 2022
חולצה אסימטרית

ולמה אני אוהבת לרכוש אופנה ישראלית מקומית?

אז מה הקשר בין אופנה ולאומיות? מסתבר שהרבה מאוד.

מעניין ללמוד שעיתונות האופנה החלה בצרפת לקראת סוף המאה השבע עשרה, זאת על מנת לבסס את עליונותה של התרבות הצפתית ואת הטעם האסתטי הייחודי והחדשני של אנשי המלוכה. ניתן לראות איך ברבות השנים מדינות שונות מתהדרות באופנה מקורית מקומית, כמרכיב תרבותי חשוב בהאדרת החשיבות הלאומית.

בשנות המדינה הראשונות, נהגו בישראל לחקות את האופנה האירופאית בעיקר, ויצרו בעזרת בוטיקים מקומיים דגמים 'אופנתיים'. לצד זה, ובתמיכת הממשלה, החלו לייצר אופנה מקומית לטובת ייצוא, כתמיכה במשק המקומי. בגדים נתפסו 'אופנתיים' כששידרו את המראה של האופנה המערבית, בעוד בגדי העבודה, בגדי החלוצים, לא נתפסו כ'אופנה'. ואכן בבחינת מדורי האופנה בשבועון 'לאשה' בשנים הללו, נראו רק איורים של דגמים האופייניים למראה האירופאי (ולא החלוצי).

בשנות החמישים חיפשו את האמירה הישראלית באופנה, את הייחוד שבמקומי מבחינת מזג האוויר, הנוף והערכים. חברת 'משכית' האגדית, אשר נוסדה על ידי רות דיין, הציגה בבגדיה מוטיבים עדתיים מסורתיים במראה ישראלי אופנתי. לאורך השנים קמו מותגים מקומיים חשובים, ומעצבי אופנה ישראלים זכו לכבוד עולמי בזכות כישרונותיהם וחזונם הייחודי. 

מאז ומתמיד היצירה האופנתית המקומית מתקיימת לצד אופנה גלובלית, והיופי בעיני הוא השילוב בין השתיים.

בעזרת השילוב בין מעצבים ומותגים שונים ניתן ליצור אמירה אישית מתוחכמת, דבר שאני מקפידה ליישם בהתנהלות האישית שלי, למשל בפוסט הזה, וכן עבור הלקוחות שלי.

לכן, לא רק ביום העצמאות – אני ממליצה לכל אחת לרכוש אופנה ישראלית, לא רק כתמיכה ערכית בייצור מקומי, אלא לשם ייחודיות, עניין ויצירת סגנון אישי ייחודי. במגזין שלי אני מקפידה להמליץ על פריטי אופנה של מותגים מקומיים, ולתת במה למעצבות מקומיות.

בתמונות, לובשת חולצה אסימטרית של המעצבת המוכשרת חן קידר, בשילוב עם פריטים של מותגים מרשתות גלובליות. גאה ללבוש אופנה ישראלית!

***מזמינה אתכן לפרגן לעיצובים מקומיים – תכתבו כאן בתגובות, ואולי אוכל להגיע אל המעצבים והמעצבות המוכשרים ולחשוף אותם עוד קצת שכולנו נהנה.

אורית,

יועצת תדמית וסטיילינג, חוקרת אופנה ותקשורת

052-8853386

CAPE CODE

CAPE TOURE

CAPE ALL OVE

סדנאות והרצאות בנושא יצירת תדמית מנצחת

אורית ארגמן פדידא, אופנה ישראלית, טופ של חן קידר
אופנה ישראלית, טופ של חן קידר

אורית ארגמן פדידא בטופ אסימטרי
אורית ארגמן פדידא, יועצת תדמית וסטיילינג
אורית ארגמן פדידא בטום אסימטרי
עיצוב מקומי ישראלי – טופ של חן קידר
סדנת סטיילינג - אורית ארגמן פדידא
הרצאה בנושא תדמית מנצחת – אורית ארגמן פדידא

פוסטים שלא כדאי לפספס

Leave a Comment