אופנה ישראלית: ראיון עם מעצבת מקומית

אוקטובר 20, 2018
לפני שבוע אירחתי את המעצבת מאי חזן, בעלת מותג האופנה CLOTHE, למכירה בביתי בעומר. היא הגיעה הישר מעפולה (!) עם אמה המהממת, מרי, המלווה אותה ותומכת בה לאורך כל הדרך.
למותג ישראלי, המייצר כחול לבן, יש ערך וחשיבות עליונה מבחינתי. זה לא סוד שהעולם כולו עבר לצריכה המונית מאסיבית מהרשתות המייצרות ‘אופנה מהירה’. הצרכן/ית מחפשת לרכוש בזול וכמה שיותר, וכמובן לא מהססת לזרוק (כי למי אכפת, זה היה זול, וכמובן זה לא ממש איכותי). הצריכה ברשתות האופנה “המהירה” גובה מחיר בכמה רמות. ברמה הגלובלית, תעשיית האופנה היא בין המזהמות ביותר בעולם, בשל הייצור המאסיבי וערמות האשפה הנערמת מתחלופת בגדים. ברמה התרבותית, ניכרת האחדה והשטחה של התרבויות השונות, בשל העובדה שרבים צורכים את אותם המותגים או נוהרים אחר הטרנדים הרווחים. ברמה הפרטית, יש שחיקה של המקוריות ושל הסגנון האישי.
ראיון עם מעצבת ישראלית

מאי חזן ואני

מודה ומתוודה, גם אני אוהבת לרכוש ברשתות הגלובליות הגדולות. אני נהנית מתחלופת הבגדים ומהאפשרויות המגוונות וכמובן מהמחירים הנוחים. לצד אלה, אני מקפידה לשלב במלתחה פריטים ייחודיים ואיכותיים, גם של מותגים מקומיים וגם של מותגים בינלאומיים, פריטים שאני שומרת לאורך זמן ומוסיפים נגיעות ייחודיות ואיכותיות.
לאחר שפגשתי אותה במכירה ביתית קודמת, שמחתי לארח את מאי שאחר העשייה שלה אני עוקבת כבר זמן מה, ואוהבת מאוד את עיצוביה. הפריטים משדרים קלילות ושיק, ונראים ‘לא מתאמצים’ בצורה אלגנטית. לאחר שבילינו יום שלם וזכיתי להכיר אותה עוד קצת, רציתי לשתף אתכן בראיון איתה, אשר תורם להבנת תהליך היצירה של מעצבת מקומית ובעיקר מלמד על חשיבותה של אופנה ישראלית. מוזמנות לקרא גם את הראיון עם המעצב אלישע אברז’יל המוכשר. 
בלוג אופנה

מודדת ‘קלוטה’

ראיון עם המעצבת המוכשרת מאי חזן:
1. איך התחלת לעצב? מה התהליך שעברת?
“התחלתי את דרכי בתחום האופנה כאשר למדתי ב”שנקר” עיצוב מסחרי וחלונות ראווה. עבדתי בתחום בתור מעצבת של “קדס קידס” ולאחר מכן השתלבתי כמנהלת מותג מסחרי. כעבור מספר שנים שבהן למדתי הכל אודות התחום הרגשתי שאני בשלה לכבוש את העולם ולהתחיל דרך חדשה ועצמאית בתחום עיצוב האופנה”.
 2. מהן ההשראות שלך לעיצוב קולקציה?
 “ההשראה לעיצובים שלי מושפעת מחיי היומיום שלי ומהאירועים שאני עוברת. אני אוהבת לטייל בארץ ובעולם ולשבת בבית קפה מקומי, לשמוע מוסיקה טובה ברקע ולהסתכל על עוברי אורח, אני נהנית לראות את הסגנון, הוויב והגישה שלהם. אני מעצבת בעיקר לפי מה שאני אוהבת ולא לפי טרנדים. חשוב לי ליצור שילוב של גזרות נכונות ובדים נכונים על מנת ליצור דגם שיסובב ראשים וגרום ללקוחה שלי להרגיש הכי נוח שיש”.
אופנה ישראלית

צילום: לירון ויסמן

3. איפה את מוכרת את העיצובים שלך?
“יש לי מגוון חנויות נבחרות בפריסה ארצית שבהן אני מוכרת את הקולקצייה שלי, אני מוכרת בירידים ושווקים, במכירות ביתיות וכמובן באונליין- WWW.CLOTHE-SHOP.COM“.
4. עבור מי את מעצבת? מי היא/מה מאפיין הלקוחה שלך?
“הלקוחה של קלוטה היא המוזה שלי לעיצוב. מדובר באישה חזקה, מאושרת שאוהבת את עצמה כמו שהיא. אישה שיכולה ללכת עם גזרות אוברסייז עכשוויות ולהיות בטוחה בעצמה ובנשיות שלה. בנוסף, חשוב לי מאוד שהבגד יהיה פרקטי ופונקציונאלי וישרת את הלקוחה שלי מבוקר עד ערב בין אם היא לובשת את האאוטפיט על סניקרס מגניבות ללוק יומיומי או עם נעלי עקב ללוק של ערב”.
מותג ישראלי קלוטה

צילום: לירון ויסמן

5. מה את חושבת על התחום (עיצוב אופנה) בארץ? מהי החשיבות מבחינתך לקיומה של אופנה מקומית ישראלית?
“כל החיים שלי כיוונתי לרגע הזה וחלמתי על זה שיום יבוא ואני אהיה מעצבת אופנה. תמיד עסקתי סביב זה עד שהחלום הפך למציאות. הדרך לשם קשה אבל ברגע שאתה מכוון רחוק וגבוה זה יגיע.
מצד אחד מאוד קל לפרסם את עצמך ברשתות החברתיות ולהגיע לפלחי שוק בכל העולם ולקהל איכותי, אך מצד שני קשה מאוד כמעצב קטן להתמודד מול הרשתות הגדולות, מול התחלופה המהירה שלהם בקולקציות ומהירות הייצור. אג’נדת העשייה שלי בתחום דוגלת בעיקרון ה”אופנה האיטית” אופנה שהיא יותר מוסרית ולשם אני מאמינה שהעולם הולך וקהל הלקוחות שלי הולך- התפירה שלי נעשית במתפרות כאן בארץ עם פיקוח ייצרני שלי וכל הקולקצייה שלי היא לגמרי ויגן פרנדלי ופיס אנד לאב לכדור הארץ. אני דואגת להקפיד על התאמה אישית ואיכותית שתגרום ללקוחות שלי לאהוב את הבגד ליותר זמן.
אני חושבת שזה סופר חשוב שתהיה לנו אופנה מקומית ואיכותית כיוון שזה מגדיל את מעגל הפרנסה הישראלי ומשום שזה השגרירות הכי טובה שיכולה להיות. בשנת 2016 הצגתי בשבוע האופנה בתל אביב ולאחר מכן נסעתי מטעם השגרירות הישראלית לוילנה להציג את הקולקציה שלי שם ולהציג את ישראל בפן אחר דרך האופנה. האופנה היא דרך והיא מקשרת בין עולמות. העברתי ביחד עם עוד מעצבים ישראלים שנבחרו הרצאות, תצוגות וניהלנו שיח על קיומה של מדינת ישראל וכל זאת דרך האופנה. בעקבות זה הצלחנו לשנות כמה דעות על הארץ, הרבה אנשים הגיעו לבקר בארץ וכמובן שהכל עבר הלאה למשפחות שלהם ולחבריהם. גרמנו לשינוי בתפיסה ובחשיבה לחיוב על הארץ שלו וכל זאת באמצעות האופנה”.
אופנה ישראלית

צילום: לירון ויסמן

התמונות מקטלוג הבגדים של ‘קלוטה’, ומרגעים נבחרים מהמכירה הביתית.
אני עדיין חולמת על שמלת המקסי המושלמת שמדדתי…
מותג ישראלי קלוטה

עדיין בחלומות

אשמח לקרוא אתכן בתגובות, על אופנה מקומית, ובכלל.
תאהבו להתלבש!

פוסטים שלא כדאי לפספס

4 Comments

מאי חזן אוקטובר 21, 2018 at 7:38 am

תודה על האירוח המהמם!! נהנו מכל רגע! ותודה לבנות המדהימות שהגיעו למכירה

Reply
orit אוקטובר 22, 2018 at 9:57 am

תודה לך מוכשרת, מצפה למכירה נוספת..

Reply
מיכל כהן אוקטובר 22, 2018 at 10:51 am

מקסים!

Reply
orit אוקטובר 22, 2018 at 11:01 am

תודה אהובתי

Reply

Leave a Comment