אופנה ופוליטיקאיות

יולי 15, 2016

את פינתה של דורין אטיאס בתוכניתו של גיא פינס, “משטרת האופנה”, אני מקפידה לראות. אני מאוד נהנית מתובנות הסטייל שלה, הגם שלא תמיד מסכימה עם הביקורת החריפה. ברביעי האחרון חילקה אטיאס חמישה דרקונים (המקסימום, המעיד על טעם משובח במיוחד) לתרזה מיי, ראש(ת) ממשלת בריטניה. אטיאס יצאה מגדרה בתשבוחות: “במקום הראשון יא רבי, תראה מה זה מזל של בריטים. כשאצלינו הוקפץ מחליף לראש הממשלה קיבלנו את אולמרט, אצלם כשדיוויד קמרון התפטר קיבלו חתיכת שאפה ואלגנטית. ואיזה חליפות, כמה סטייל בג’קטים, אני בא לי לחמם את היחסים עם ראשת הממשלה תרזה. ככה פוליטיקאיות אמורות להתלבש וואלה זה נראה אמין, אפשר לבנות איתן חומה”.

תרזתרזה מיי(צילום: Matt Dunham/אי־פי), תמונה מכאן

תרזה מיי, אופנה ופוליטיקהתרזה מיי (צילום: Matt Dunham/אי־פי), תמונה מכאן

נכון, לתרזה מיי יש שיק קלאסי, היא נראית מחוייטת במידה ונשית מאוד (תמיד בשמלות וחצאיות). בחירת הצבעים של בגדיה מעניינת, והיא מתבלת את השחור והלבן עם צבעים חיים כגון: צהוב, תכלת ובורדו. היא מקפידה על הוספת אביזרי לבוש המשלימים את הופעתה, ובאופן תדיר נראה צווארה מקושט בשרשרת חרוזים דומיננטית המוסיפה עניין ויוצרת מראה מסוגנן והרמוני. נפלא לראות כיצד פוליטיקאית במעמדה מתמסרת למראה נשי אלגנטי ואינה עוטה חליפות גבריות, המכסות כל זכר לנשיות, בהן לעיתים נראות פוליטיקאיות על מנת להראות כ”שוות” במרחב הציבורי הגברי.

הדיון בהופעתה החיצונית של מיי, החזיר אותי למחשבות על כוחו של סיקור תקשורתי וסוגיית המגדר. מראה חיצוני מוקפד, ייצוגי וקלאסי מעביר מסר חשוב על רצינות, השקעה, טיפוח וחריצות – כל אלו תכונות מוערכות וראויות. הרי בלבישת בגד יש הצהרה, יש מסר. בדברי אטיאס, אומנם בתוכנית בידור, יש ערך פוליטי. לבושו של פוליטיקאי/ית יכול להעניק כבוד, ליצור הזדהות ולהציג אמירה אמיתית. לא בכדי הפוליטיקאים (גברים ונשים) מעסיקים יועץ תדמית/סטייליסט לעיתים קרובות, לארגון ושיפור ההופעה.
ובכן מדוע יש בעיסוק במראה חיצוני של פוליטיקאיות בתקשורת טעם נפגם או בעיה המצריכה מחשבה ביקורתית?
משום שהמציאות המחקרית מוכיחה שסיקור נשים פוליטיקאיות שונה מסיקורם של פוליטיקאים גברים. הצורך לעסוק במראה החיצוני של פוליטיקאיות מוביל להשפעה ממשית על כוחן הפוליטי של אותן נשים. סיקור סקסיסטי (אשר מהותו היא התייחסות אל מינו של האדם כהגדרת מהותו, תפקודו בחברה ועיסוקו המקצועי) עלול להסית להתייחסות מזלזלת, חוסר אמון וירידת ערכה של הפוליטיקאית המסוקרת. והרי הדמוקרטיה נשענת על דעתו של הקהל (ניתן להרחיב כאן).
“האישה באפור” מכנה אותה פפר, כתב ‘הארץ’, ומציין: “מעבר לחיבתה לנעליים ססגוניות, מיי לא נוהגת להתבלט וממעטת יחסית להתראיין. היא התרכזה בעיקר בניהול המשרד הפנים המסורבל ונזהרה מאוד באמירות קיצוניות או התחייבויות מרחיקות לכת” (פפר, 2016). זוהי דוגמא לתוכן סטריאוטיפים אשר כמעט ולא נראה בסיקור פוליטיקאי גבר. בדומה לכך, דוגמא אחת מני רבות לסיקור הסקסיסטי לו זוכה הלרי קלינטון, המומעדת לנשיאות ארה”ב, במאמר שלם בעיתון מכובד, שכולו היה התייחסות לגוונים המושלמים שעל שערה בכריכת ספרה החדש. השאלה הנשאלת היא, האם ברק אובמה זכה לסיקור דומה ביציאת ספרו טרם מינויו לנשיאה של המעצמה החזקה בעולם? סביר להניח שאת משבצת הסיקור הייצוגי תפסה רעייתו, מישל.

הילרי קלינטון, אופנה ופוליטיקאיותהלרי קלינטון (צילום: Getty Images), תמונה מכאן

האם אנחנו עוסקים במראה החיצוני של פוליטיקאי גבר? כמעט ולא. אמנם יש למראה הפוליטיקאי השפעה על איך אנו נתפוס אותו (בחירת הצבעים של הבגד, איכותו וההתאמה הפיסית לגוף) אולם בפועל פחות נותנים לכך במה בתקשורת ולכן אנו פחות עוסקים בכך. ההתייחסות היא בעיקר למה שהפוליטיקאי אומר, התנהגותו ומעשיו בפועל. כך, אלה נראות כעוסקות בזוטות ואלה נראים כעוסקים בעיקר.

מירי רגב בקאןמירי רגב בקאן (צילום: EPA), התמונה מכאן

מירי רגב מהווה דוגמא לאישיות פוליטית שזוכה ללגלוג מצד התקשורת, אולם מקבלת אהדה רבה מהקהל. היא מצליחה ליצור “כותרות” בשל אמירות שנויות במחלוקת. כשייצגה את המדינה כשרת התרבות בפסטיבל הסרטים ‘קאן’, זכתה לסיקור אופנתי חיובי ומפרגן במיוחד. מחד, נראה כי זה מחזק את העובדה שאישה פוליטיקאית מתוגמלת על עשייה בתחומים הנתפסים כשוליים ולא כעיקר העשייה הפוליטית. מאידך, לבישת בגד של מעצב ישראלי (דרור קונטנטו), כאקט של חיזוק הזהות הלאומית, זוקפת נקודה לזכות השרה רגב ומוסיפה למעמדה החיובי (ניתן להרחיב כאן).

האם יש להתנזר מסיקור מראה הפוליטיקאיות? אני חושבת שלא. נראה כי יש מקום להתייחסות ללבוש נשים פוליטיקאיות – ממקום תרבותי, ייצוגי. אין הדבר אמור להסית מעשייתן החשובה, ממעמדן או כוחן הפוליטי. לכן החשיבות היא להקשר בו מועלית ההתייחסות, והמקום שהוא תופס בסיקורה של הפוליטיקאית לצד עשייתה בנושאים ראויים נוספים. וכמובן, היכולת שלנו להפגין צריכה תקשורתית ביקורתית.

אשמח מאוד לקרא את התובנות שלכן לגבי אופנה ופוליטיקאיות, תודה שקראתן. 

פוסטים שלא כדאי לפספס

30 Comments

ilana יולי 15, 2016 at 10:37 am

אורית
אהבתי את הפוסט מאוד!
מעניין קרוא א את הזוית שלך גם לתהליכים סוציולוגיים שמתקשרים לאופנה ולנשיות. כיף ושונה ממה שראינו עד כה.

Reply
orit יולי 15, 2016 at 11:24 am

תודה אילנה, חשוב לי לקרא!

Reply
ליאת לזר יולי 15, 2016 at 10:59 am

פוסט נהדר שמביא את דיעה האישית מקצועית שלך ומשלב בינהם בצורה אינטליגנטית ומעניינת.

Reply
orit יולי 15, 2016 at 11:24 am

תודה ליאת!

Reply
orit יולי 15, 2016 at 11:31 am

אלופה! מצטרפת לפרגון שלך לגברת מיי, אכן הסגנון שלה הולם ומכבד כל אישה באשר היא.

Reply
מיה שגיב סלומון יולי 15, 2016 at 11:27 am

פוסט מעולה, חשוב מעניין ועדכני! הסטייל של תרזה מיי מושלם בעיני. מסכימה שיש יותר התעסקות עם המראה החיצוני של פוליטיקאיות מאשר של פוליטיקאים, אבל זה נכון לגבי כל תחום עיסוק בין גברים לנשים. אחת הסיבות אולי היא, מעבר לעניינים סקסיסטיים, שפשוט יש מגוון הרבה יותר מעניין בביגוד הנשי. בכל מקרה אחד הדברים שהופכים את הסטייל של הגברת מיי לכזה מוצלח בעיני הוא, שהוא לא משאיר שום מקום להתעסקות לא הולמת עם היותה אישה. הוא לא בוטה, מיני או מרושל. הוא מוקפד, מדויק, אלגנטי אבל עם פאנצ׳. הגברת נתניהו, קדימה לעבודה, יש לך ממי ללמוד…!

Reply
מלי מנשה לוינשטיין יולי 15, 2016 at 12:31 pm

אחלה פוסט אורית ! מעורר מחשבה, זה באמת מעניין לראות פולטיקה מהצד הזה שאנחנו בכלל לא חושבים עליו כשאנחנו רואים פוליטקאי אבל זה לגמרי חשוב. לגמרי מעורר עניין ואין ספק שזה מה שיוצר את הרושם הראשוני של ״סמוך עליי, אני מנהיג שאוביל אותך קדימה״ לא הייתי בוחרת באדם עם סנדלים ומכנסיים קצרים יש בפוסט מלא תוכן מעניין ומלמד. תודה לך

Reply
orit יולי 15, 2016 at 1:05 pm

תודה מלי על התגובה, והתובנות

Reply
מינה יולי 15, 2016 at 12:36 pm

אורית פוסט נהדר. שילבת סטייל עם תקשורת ועם אמירה פוליטית. אני חושבת שאכן יש בעיה שגולשים לחזות ולא למהות בסיקור פוליטי של נשים אך הבעיה היא לא שמסקרים נשים אלא שלא מסקרים גברים באותו אופן והסיבה היא שהם די שטנץ לדעתי. כל עוד הסיקור מתייחס לצורת לבוש הבאה לבטא ערכים או מסרים אין לי בעיה אם ההתייחסות היא ברמת הקנקן בלבד מתחילה בעיה. פוסט נפלא. תודה.

Reply
orit יולי 15, 2016 at 1:06 pm

מינה אני לגמרה מסכימה איתך שהיעדר סיקור דומה לגברים מהווה בעיה. תודה!

Reply
יונית יולי 15, 2016 at 1:32 pm

פוסט מדהים, ניתוח מרתק של פוליטיקה, מגדר, סטייל אופנה ותקשורת. נהניתי מכל מילה. שאפו

Reply
orit יולי 15, 2016 at 1:40 pm

תודה יונית, כבוד הוא לי. הרבה בזכות תובנות שעלו מהשיחה ביננו!

Reply
מיכל יולי 15, 2016 at 2:40 pm

פוסט מעניין מאוד – שיתפתי בשתי קבוצות נשים שאני בטוחה שיתעניינו

Reply
orit יולי 15, 2016 at 2:48 pm

מעולה, תודה מיך על הקריאה ועל השיתוף!

Reply
חמוטל יולי 15, 2016 at 3:35 pm

פוסט נהדר, חכם וביקורתי. מסכימה איתך על הקלות בה התקשורת מרשה לעצמה להתעסק באיך הפוליטיקאיות ניראות ומה לובשות במקום מה הן עושות או אומרות… ואם כבר התקשורת מחליטה שזה יותר מעניין, שיתעסקו גם באיך פוליטיקאים נראים ומתלבשים… נראה אותם :).
מרתק החיבור שעשית בין אופנה, מגדר, תקשורת ופוליטיקה

Reply
orit יולי 15, 2016 at 3:38 pm

תודה חמוטל, מסכימה איתך לחלוטין שיש מקום לאיזון!

Reply
Karen B יולי 15, 2016 at 5:53 pm

כשראיתי את הכותרת של הפוסט חששתי מעט לקרוא אותו. בדיוק בגלל הסוגיה שאת מדברת עליה. פחדתי שאקרא פוסט שיטחי המסקר את הנשים הפוליטיות באופן המוכר. מאוד שמחתי לקרוא את הפוסט שמתייחס למגדר, סקסיזם ומעמד האישה ותפיסת הדמות הנשית בעיני הציבור. נכון, אפנה וסטייל הם חשובים לכל דמות ציבורית, אבל צריך להפריד בין האישיות הפוליטית לבין ההופעה החיצונית (לטוב ולרע). תודה על הפוסט המצוין שגרם לי לרצות לקרוא עוד מהבלוג שלך…

Reply
orit יולי 16, 2016 at 6:38 pm

תודה רבה על הקריאה והתגובה!

Reply
ירדנה ויאטר יולי 15, 2016 at 10:08 pm

פוסט חדיש. הסתכלות מעניינת על הפוליטיקאים במקום ניתוח דעות.ניתוח סטיילנג.
אוהבת את הסטיילנג שלך ולה

Reply
orit יולי 16, 2016 at 6:39 pm

תודה ירדנה, את הסטייל של מיי כבר סיקרו, מקווה שהצלחתי להציג נקודת התייחסות נוספת.

Reply
שלי לואיס יולי 15, 2016 at 10:18 pm

מעניין, ומקווה שיום יבוא וסיקור המראה של אשה לא יתורגם לפגיעה בסיכויים שלה כפוליטקאית, או כאשת מקצוע

Reply
orit יולי 16, 2016 at 6:41 pm

תודה שלי, אני מסכימה איתך, והולכת צעד קדימה בתקווה שיהיה איזון בכל החזיתות, גם בין המינים וגם באופן הסיקור.

Reply
שירי מור אייזן יולי 16, 2016 at 7:38 pm

זה תחום שלא התעמקתי בו עד עכשיו. מאד מעניין. תודה על החשיפה. אשמח לקרוא עוד על הנושא

Reply
orit יולי 19, 2016 at 8:56 am

אני מאוד שמחה לקרא שנחשפת לתחום הזה, יש הרבה ספרות מחקרית לגבי סיקור פוליטיקאיות בתקשורת, והתייחסות לנראות שלהן. תודה

Reply
חן סיון יולי 16, 2016 at 10:20 pm

היי אורית

ראיתי אותך בכנס הבלוגריות במרץ
*ראיתי* אותך – נראית נהדר
אנחנו עוסקות בתחום קרוב מאד – זהה למעשה – מעשורים שונים בחיינו
.
אהבתי מאד את האבחנה – אכן, מראה טוב ומוקפד, הן של פוליטיקאית אישה והן של פוליטיקאי גבר, ימקדו את תשומת הלב לעשייה.
ויחד עם זאת, גבר בתפקיד ראש-ממשלה, בעיקר במדינה מערבית, יזכה לחירות רחבה בהרבה מהערות על החיצוניות והלבוש שלו, מאשר אישה בתפקיד דומה.
זה נובע, כמובן, מההגמוניה רבת השנים של גברים בכל עמדות הכוח בעולם, דבר שעוד רחוק מלהשתנות באופן שוויוני, כראוי לחברה שנשים הם 51% אחוזים מאוכלוסייתה. טבעו של המין האנושי במצבים מסויימים לנטות ‘להקטין’ את היריב(ה) בכל צורה אפשרית. אז אם אפשר להקטין באמצעות עיסוק בטפל (המראה החיצוני) – זה ייעשה!
הגברים גם זוכים ל’הקלות’ בתחום הלבוש והמראה, בזכות ה’מדים’ שלהם: החליפה והעניבה.
אם כי, איש אחד לא זוכה להקלות בתחום הפריזורה” האיש עם השיער הסגול 😉
.
נהניתי מאד לקרוא את הפוסט הזה

Reply
orit יולי 19, 2016 at 9:03 am

תודה חן על הקריאה והתגובה. אבן יש מחקר רב בנושא על הייצוג הלא שוויוני בתקשורת וההשפעה המסוכנת שלו. התעניינות במראה ובחזות החיצונית אינה בעייתית בעייני, שכן גם אני נהנית לבחון מערכות לבוש
הן של נשים והן של גברים, הבעיה היא המקום שזה תופס ועל חשבון מה- בהבחנה בין גבר לאישה. תודה

Reply
אביטל רנגל יולי 20, 2016 at 12:41 am

מרתק לשמוע את נקודת המבט המקצועית שלך גם בפוליטיקה….
נהדר!

Reply
orit יולי 20, 2016 at 8:02 am

תודה על הקריאה והתגובה, אביטל!

Reply
סיגל מולקנדוב יולי 22, 2016 at 7:47 pm

נהנתי לקרוא, , החיבור בין הפוליטיקה סטיילינג ווהמגדר הוליד פוסט מעניין ומשכיל.

Reply
orit יולי 23, 2016 at 9:49 pm

תודה על הקריאה והתגובה, סיגל

Reply

Leave a Comment