כישרון מקומי – אלישע אברז'יל

לפני כחודש בערך, ביקרתי ביריד האופנה הישראלית Dress code, בו התרשמתי מאוד מהעיצובים הייחודיים והאיכותיים שיש לנו כאן. משך את תשומת ליבי במיוחד מעצב צעיר (הכל עניין יחסי…) בשם אלישע אברז'יל שהזכיר לי כמה שבגד הוא בעצם יצירת אומנות. בשקט ובענווה.
לאחר דפדוף בין השמלות הייחודיות, מדידה של שמלה, שתיים – החלטתי שאת אלישע אני חייבת לחזור ולפגוש, ולהבין לעומק את המוטיבציה ליצירה, ההשראה והבחירה ליצור דווקא בארץ. עם כל הקשיים.

אלישע אברג'יל, מעצב אופנה
את אברז'יל פגשתי בבוטיק החדש שלו ברחוב לילינבלום 20, תל אביב. האזור אינו מרובה בוטיקים, ולטענתו הוא ממש לא חיפש לשים עצמו 'ברחוב דיזינגוף'.  הוא רואה עצמו מעצב ייחודי, ובוחר להציג את דגמיו בחנות בוטיק אשר בקומה התחתונה, בסטודיו, נעשית מלאכת היצור. את הדגמים ניתן להשיג בתפירה פרטית ייחודית או מוכנים על הקולב, והבדים משובחים לתפארת (ומכאן גם העלות הלא זולה אך בהחלט הגיונית).
בין הבדים ניתן למצא כאלה בהדפס ייחודי אשר אברז'יל יוצר בסטודיו. בנוסף, הוא מייבא בדים איכותיים, בהם: פישתן, משי, רשת, קרפ ועור.

אלישע אברג'יל, מעצב אופנה

את לימודי עיצוב האופנה 'בשנקר' הוא סיים רק לפני שנתיים, אבל הוא בתעשייה כבר למעלה מעשור. לשאלתי האם הוא חשב לחיות ולעצב במקום אחר בעולם, הוא ענה שהיה בטוח שלא יחיה כאן בסיום לימודיו אולם בסופו של דבר מצא עצמו יוצר וחי כאן, עם כל הקשיים העצומים של הקמת עסק העוסק בייצור מקומי ומכירה של בגדים איכותיים, לקהל נישתי.

עיצוביו של אברג'יל מאופיינים בקווים ומעגלים היוצרים זרימה בבגד. פרט בולט במיוחד בעיצוביו, הוא השילוב בין בדים שונים באותו הפריט (בדים טכנולוגיים מול טבעיים). הוא אוהב להשתמש בצבע, ובבגדיו ניכרת תעוזה רבה מהשילוב הייחודי של אלמנטים מעולם בגדי הספורט לצד המהודר והאלגנטי.

מעצב אופנה, אלישע אברג'יל, שמלות לאירועים
שמלות לאירוע, מעצב אופנה, אלישע אברג'יל
הוא אינו קשוב לטרנדים. מבחינתו טרנדים מובלים מתוך אינטרסים כלכליים, ומשוללים כל יסוד של יצירה ואומנות. הוא בוחר לעצב מתוך בערה פנימית, אמירה אישית וייחודית שתהיה מזוהה עמו, ולכן גם מסוייג מהקלות בה ידוענים שונים משיקים קולקצייה הנושאת את שמם. זאת מבלי להיות בעלי השכלה של מעצב, ומבלי באמת לשאוף ליצירת DNA אישי.

שמלות לאירוע, מעצב אופנה, אלישע אברג'יל
שמלה לאירוע, מעצב אופנה, אלישע אברג'יל
את ההשראה לעיצוב הוא שואב מביקור בספרייה המקצועית לעיצוב של 'שנקר'. הרעיונות העולים מתוך הדפדוף בספרים תקופתיים ומעיצובים של הלבשה תחתונה נטמעים בקווים המאפיינים את האסתטיקה העיצובית שלו, וכך הוא יוצר דגמים חדשים המחוברים לקו מנחה אישי.

הלקוחה שלו, לדבריו, מבינה איכות (בבדים ובתפירה), מודעת לעצמה ולנוכחות שלה ומבקשת להיראות מדוייקת וייצוגית גם בעבודה ביום וגם באירועי חברה (כגון מסיבות קוקטייל וחגיגות של ערב או צהריים). משהי שמעוניינת להראות רעננה וייחודית ותעדיף פריט שנוצר בייצור של בוטיק על פני ייצור המוני.

אלישע אברג'יל, מעצב אופנה
שמלת ערב, אלישע אברג'יל

היכן המעצב עצמו קונה בגדים? לשאלתי זו הוא ענה מהוסס, שכעת הוא פחות עסוק בלהתלבש ויותר בלהלביש…התשוקה לבגדים מנותבת ל'לתת' ופחות 'לקחת'.

אני התרשמתי מאוד מהצבעוניות, האיכות, והגזרות המגוונות – מצמוד וחובק את הגוף ועד למשוחרר והרחב.
טווח המחירים לפריטים מוכנים בחנות: 3200 – 750 ש"ח.
החלה עונת החתונות ושלל החגיגות. אני כבר יודעת איזו שמלה הייתי בוחרת לאירוע חגיגי. אשמח לקרא את המחשבות שלכן על עיצוב מקומי ועל הדגמים הללו…

מעצב אופנה, בגד לאירוע, אלישע אברג'יל
בגד לאירוע, אלישע אברג'יל, מעצב אופנה
בגד לאירוע, מעצב אופנה, אלישע אברג'יל
כל הדגמים בעיצובו של אלישע אברז'יל, לילינבלום 20, תל אביב. צילומים: אורית ארגמן פדידא/אלישע אברז'יל

37 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *